GENİŞLETİLMİŞ İL DİVAN KURULU TOPLANTISI


542 | 30.12.2018
| |

EĞİTİM BİR SEN GÜMÜŞHANE ŞUBESİ

GENİŞLETİLMİŞ İL DİVAN KURULU TOPLANTISI

 

 

            Eğitim Bir Sen Gümüşhane Şubesi Genişletilmiş İl Divan Kurulu Toplantısı, Eğitim ve Sosyal İşler Sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı Atilla OLÇUM’un katılımları ile 29 Aralık 2018 Cumartesi günü Teras Restaurant’ta gerçekleştirilmiştir.

            Kurul toplantısına Gümüşhane Belediye Başkanı Sayın Ercan ÇİMEN, Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Seydi DOĞAN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Sayın Mesut OLGUN, Sayın İbrahim TAŞ, Şube Müdürü Sayın Oltan BALYEMEZ, Memur-Sen İL Başkanı Sayın Musa UNCU, Sağlık-Sen Gümüşhane İl Temsilcisi Sayın Yunus YILMAZ, sendika şube yönetimi, ilçe temsilcileri ile üyeler katılmışlardır.

            Eğitim Bir SEN Gümüşhane İl Başkanı Musa UNCU yaptığı selamlama konuşmasında; “Biz temelde insanlara faydalı olmayı hedefleyen bir teşkilatız. Sendikacılık yaparken, haklının yanında, haksızın karşısında olmaya özen gösteriyoruz. Toplumun ortak değerleriyle barışık bir sendikacılık yapıyoruz. Türkiye’de memur sendikacılığı ancak Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen’in sahaya inmesiyle gerçek değerini bulmaya başladı.

            Sendikacılığımızda başımızı öne eğdirecek bir tane leke bile bulunmaz. Biz, 28 Şubat’ta da, Cumhuriyet Mitinglerinde de, Gezi eylemlerinde de, 17-25 Aralık’ta, 15 Temmuz’da da milletin ve millet iradesinin yanında olduk.

            Biz, Türkiye’nin istiklali, milletin istikbali, siyasetin ve ekonomin istikrarı için ter akıtanlara, milletle beraber yol alanlara, dünya mazlumları için yorulanlarla beraber olmaya devam edeceğiz.”dedi.

 

            Ardından kürsüye gelen Gümüşhane Belediye Başkanı Sayın Ercan ÇİMEN; “Toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Maddi manevi olarak Eğitim-Bir-Sen çalışan ve üyelerinin yanında olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Gümüşhane için çıktığımız yolda bizleri görüş ve önerilerinizle destekleyerek ilimizi birlikte yönetmeye katkılar vermenizi bekliyoruz.” dedi.

 

            Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Atilla OLÇUM, yaptığı konuşmada; "Milletin değerleriyle kavga eden zihniyetin, bir üst akılın, küresel projelerin bu ülkede hayata geçirilmeye çalışıldığını hepimiz biliyoruz. Bugüne kadar bu ülke, bu millet, değerleriyle kavga eden üst akıllara asla prim vermemiştir"

Kurulduğu günden beri Eğitim Bir-Sen'in medeniyet değerlerini merkeze aldığını belirterek, "Mevlana'nın pergel metaforunda olduğu gibi ayağı daima medeniyet değerlerinde olan, diğer ayağıyla da bu ülkenin, bu milletin, bu ümmetin değerlerini çevreleyen ve 'önce insan' anlayışıyla insana dair her şeyi önceleyerek sendikacılık yapmıştır." 

“Bu ülke öyle bir ülke ki her 10 yılda bir iradesine ipotek konulan, iradesine balans ayarı çekilen bir ülke. Darbeler ülkesi olarak anılan bir ülkede yaşıyoruz. Bakınız 1960, 1970, 1980, 28 Şubat, e-muhtıra, Gezi ve 6-7 Ekim olayları, 17-25 Aralık küresel operasyonları ve o günden bugüne kadar devam eden, milletin değerleriyle kavga eden zihniyetin, bir üst akılın, küresel projelerin bu ülkede hayata geçirilmeye çalışıldığını hepimiz biliyoruz. Bugüne kadar bu ülke, bu millet, değerleriyle kavga eden üst akıllara asla prim vermemiştir.” Olçum, “1980 ihtilaliyle Türkiye'de sahibi devlet olmayan bütün sivil toplum kuruluşlarının lağvedildiğini anımsatarak, Eğitim Bir-Sen'in 14 Şubat1992 tarihinde Kudüs Şairi Mehmet Akif İnan'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi tarafından kurulduğunu belirtti. Üye olanlara ciddi bedellerin ödettirildiği sendikal dönemlerin geride kaldığını dile getiren OLÇUM, "Bu camia 450 bin üyesi, Bir milyon yüz bin (1.100.000) konfederasyon üye sayısıyla bugüne kadar asla ve asla iradesini ipotek altına almamıştır ve asla peşkeş çekmemiştir."dedi.

Konuşmasına 15 Temmuz hain darbe girişiminde şahit olup yaşadığı şu olayı anlattı: “Ankara’da Şube Başkanlarından birisi beni aradı. Sayın başkanım bir okul müdürü üyemiz darbe girişiminde yaralandı, gazi oldu. Müsait bir zamanınızda ziyaretine gidelim deyince hemen olur dedim. Buluşup Atatürk Araştırma Hastanesi’ne vardık. Kapıdan içeri girmeden bir ses duydum.

-Başkanım kendini toparla öyle içeri gel, dedi.

İçeride taburcu olmayı bekleyen bir çift hasta beklerken önce gördüklerim, sonra da duyduklarım karşısında sadece acizce ağladım. Okul müdürü olan erkek arkadaş tankın önüne eşi ile birlikte içinde olduğu arabayı çekmiş, arkadan gelenleri yönlendirip tankların külliyeye girmesine engel olunca önce bir asker müdürün eşine silah doğrultmuş. O da askere;

-Ben de asker anasıyım. Sen beni öldüremezsin. Öldüreceksen de çıkar o üniformayı da sonra vur beni demiş.

Bu konuşma sonrası asker ordan ayrılınca bir tank üzerine gelmiş ve eşi ile okul müdürü arkadaşımızı altına almış. Ne ileri ne de geri gitmiş. Okul Müdürü arkadaşımızın sol yanı ve belden aşağısı ile eşinin belden aşağısı kopmuş.

Ziyaret sonrası çıkarken eşi arkamdan;

-Sayın başkanım bize hakkını helal et, deyince duygulandım. Sen bize hakkını helal et demem işe yaramadı. Helalleşip ayrılırken bu milletin inandıkları değerler uğruna neler yapacağını görmek geleceğe dair umutlarımızı doruklara çıkardı.” dedi.

Olçum, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen’in sendikal mücadelesini diğer sendikaların yapmış oldukları çalışmaları kıyaslayarak 2011 yılında yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen döneminde elde edilen kazanımları anlattıktan sonra katılımcıların sorularını cevaplayarak konuşmasına son verdi.

Günün anısına Eğitim-Bir-Sen Gümüşhane Şubesi adına İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Seydi DOĞAN ile Şube Başkanı Musa UNCU tarafından hediye takdim edildi.

il divan
Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top